Dlaczego należy czyścić elewację budynku?

2022-04-21 11:39:00
Dlaczego należy czyścić elewację budynku?


Dlaczego należy czyścić elewację budynku?

Najpierw przychodzi na myśl kwestia estetyki. W końcu czysty budynek wygląda po prostu lepiej niż brudny. Czysty budynek prezentuje społeczeństwu bardziej gościnną fasadę, a tym samym atrakcyjną perspektywę nieruchomości. Robimy wszystko co w naszej mocy, aby nasz budynek prezentował się godnie. Budynek wygląda najlepiej, gdy jest wolny od brudu, zanieczyszczeń i plam, które przyćmiewają jego widoczny i często najbardziej wrażliwy wyróżnik, jakim jest jego elewacja.

Oczywiście nie wszystkie fasady budynków zasługują na taki sam poziom staranności i uwagi. Lokalizacja, funkcja, warunki geograficzne i atmosferyczne determinują ilość środków czyszczących i nakładu pracy potrzebnej do uzyskania pożądanego wyglądu.

Rozważmy taką funkcję: budynki, w których prowadzona jest działalność gospodarcza, w dzielnicach handlowych, rozrywkowych, biurowych, często wymagają wyższego poziomu czystości niż budynki, w których mieści się działalność komercyjna, przemysłowa lub mniej publiczna.

Ponadto, jeśli zostanie podjęta decyzja o wyczyszczeniu elewacji budynku, możliwe jest oczyszczenie tylko jednej części, na przykład tej która jest widoczna z chodnika. Bardzo wysokie budynki wystarczy czyścić tylko do wysokości szóstego piętra. Ogranicza to nakład pracy do tej części fasady budynku, która jest widoczna z poziomu dróg i chodników. Czyszczenie elewacji parterów jest realną alternatywą, jeśli całkowite wyczyszczenie fasady budynku może być zbyt kosztowne.

Podczas gdy estetyka jest oczywistym i podstawowym powodem czyszczenia elewacji budynku, to kolejną potrzebą czyszczenia elewacji jest oszacowanie stanu technicznego ścian. Niemal niemożliwe jest oszacowanie stanu podłoża murowanego, jeśli elewacja jest pokryta np. brudem, brudem i/lub powłoką. Aby określić, które obszary wymagają łatania, naprawy lub ponownego uszczelnienia – a w niektórych przypadkach nawet prawidłowej identyfikacji podłoża – elewację należy oczyścić ze wszystkich elementów, które utrudniają właściwą ocenę.

Innym ważnym motywem czyszczenia elewacji jest dążenie do usunięcia z elewacji szkodliwych zanieczyszczeń, takich jak tlenki siarki i azotu oraz inne zanieczyszczenia kwaśne deszcze. Zanieczyszczenia te przyspieszają rozkład elewacji. Jak umyć elewację? Aby neutralizować te kwaśne zanieczyszczenia na fasadach należy stosować środki zasadowe do jej czyszczenia typu Pufmaks Elewacja

Kolejnym ważnym powodem czyszczenia elewacji jest to, że na zanieczyszczonej elewacji bardzo szybko rozwijają się grzyby i glony szczególnie na tynkach akrylowych i silikatowych. Poza brzydkim wyglądem zapychają one także mikropory w elewacji budynku oraz utrudniając jej naturalną mikrowentylację, powstaje wilgoć i co przyspiesza niszczenie budynków. W przypadku tych zanieczyszczeń nie wystarczy ich tylko zmyć powierzchniowo ale należy także zniszczyć ich zarodniki tak aby ponownie zbyt szybko nie namnażały.

Bardzo dobrym i sprawdzonym preparatem który stosuje się do szybkiej dezintegracji tych nieczyszczeń, oggrzybiania, usuwania pozostałości po grzybach, glonach itp. zanieczyszczeń jest Pufmaks Pogromca Pleśni o odczynie zasadowym. Poza skutecznym działaniem czyszczącym rozkłada on wszelkie zanieczyszczenia organiczne tego typu.

Autor:Laboratorium Cherub